Bugun...


İşkur'dan Tekstil Sektörüne İstihdam Desteği
Giresun’da işsizliğin önlenmesi, istihdamın artırılması ve iş piyasasına kalifiye eleman kazandırmak amacıyla İŞKUR tarafından açılan Mesleki Eğitim Kursları büyük ilgi görüyor.

İşkur'dan Tekstil Sektörüne İstihdam Desteği
+ -

Giresun'da işsizliğin önlenmesi, istihdamın artırılması ve iş piyasasına kalifiye eleman kazandırmak amacıyla İŞKUR tarafından açılan Mesleki Eğitim Kursları büyük ilgi görüyor.

Açılan kurslarla Giresun'daki tekstil sektörüne istihdam desteği sağlanarak, kalifiye eleman ihtiyacı karşılanıyor. İl düzeyinde istihdamın geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesine ilişkin faaliyetleri değerlendiren İŞKUR İl Müdürü Mustafa Sarı, istihdama en büyük katkıyı tekstil sektörünün sağladığını söyledi. Sarı "Sanayisi az gelişmiş Giresun'da tekstil önemli bir istihdam imkanı sağlamaktadır. Her geçen gün de bu istihdam kapasitesi artarak devam etmektedir. Bunun karşılığında ise ilimizde bir çok vasıfsız işsizlerimiz bulunmaktadır. Bu manada Meslek Edindirme Kursları açarak tekstil sektörüne ciddi anlamda kalifiyeli eleman desteği sağlamaktayız. İlimizde tekstil sektörü bu sayede ivme kazanmaya devam etmektedir. İşsiz ve kalifiyesiz gençlerimize de tavsiyemiz kurumumuzun açtığı Meslek Edindirme Kurslarına katılmalarıdır" dedi.

Giresun'da İŞKUR'un Mesleki Eğitim Kurslarıyla her geçen gün üretim kapasitesini ve istihdamını artıran kuruluşlardan birisi olan Nuss Tekstil firması da Giresun'un Keşap ilçesinde 20 personelle başladığı istihdamı bir yıl içerisinde 136 kişiye çıkardı.

Gelecek bir yıllık hedefinde ise personel sayısında 300'ü aşmayı hedeflediğini ifade eden Nuss Tekstil firması sahibi Ertan Güler ise burada en büyük katkının İŞKUR'un sağladığı Meslek Edindirme Kursları olduğunu kaydetti.

Tekstil sektöründe işveren olan Güler "Yaklaşık bir yıl önce iş yerimizi kurduk. İŞKUR'un desteğiyle hem eleman yetiştirdik hem de açtığımız iş garantili kurslarımızda yetiştirdiğimiz elemanların yüzde 90'ını kadromuza katmış olduk.Bir yıl önce 20 kişiyle başladığımız personel sayımızı 136'ya çıkardık. Yıl içerisinde ise bu sayıyı 150'ye tamamlayacağız. Gelecek bir yıl içerisinde ise üretim kapasitemizi artırarak istihdam sayımız da 350'ye yükseltmeyi hedefliyoruz. Tabiki bilinçli bir yükselişimiz var. Aldığımız her elemanı eğitiyoruz. Hazır eleman bulmak gibi bir sıkıntımız var. Bugün çalıştırmakta olduğumuz 136 elemanın yüzde 75'ini İŞKUR desteğiyle yetiştirerek aldık" diye konuştu.

"Havaalanında kargo uçak seferleri başlamalı"

Giresun'da her geçen gün artan tekstil sektörünün en büyük sıkıntılarından birinin nakliye olduğunu da kaydeden Güler "Son yıllarda hızlı bir ivme kazanan tekstil sektörü Giresun ekonomisine can vermeye başladı. Ancak en büyük sıkıntımız nakliye olmaktadır. Nakliye sorununun Ordu-Giresun Havaalanına kargo uçak seferlerinin yapılmasıyla çözülebileceğini düşünüyorum. Bu sayede gerek Ordu'daki gerekse Giresun'daki tekstil sanayicilerinin daha kolay bir nakliye imkanına sahip olacaklardır. Bugün karayolu ile gerek ham madde getirmek gerekse üretilen malları zamanında ulaştırmak gibi bir sıkıntımız bulunmaktadır. Gerekli planlamalarla bu sorunu aşmaya çalışmış olsakta kargo uçak sistemi işimizi kolaylaştıracaktır" şeklinde konuştu.

"Tekstil devlet desteğe muhtaç bir sektör"

Ülkemizde tekstil sanayisinin desteklenmesi gerektiğini de ifade eden "Ülkemiz gelişkin bir sanayiye sahip değil. Belki kendi otomobilimizi, uçağımızı yapamıyoruz fakat tekstil konusunda dünyaya bir şeyler üretip satabilecek durumdayız. Tekstilde AR-GE çalışmalarıyla, kumaş olsun, konfeksiyon olsun bu alanlarda dünyayı giydirecek altyapıya sahibiz. Bu yönden tekstilin desteğe muhtaç bir sektör olduğunu ve devletimizin tekstil sanayisini desteklemesini istiyorum" ifadelerini kullandı. - GİRESUN
Bu haber 462 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI